PENB: Nová a jasnější pravidla
Od loňského roku platí nová pravidla pro průkazy energetické náročnosti budov. Nabyla účinnosti novela, která dává odpověď na dřívější nejasnosti. Kdo se bez průkazu energetické náročnosti neobejde?
Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) vyhodnocuje energetickou náročnost budovy, vyčísluje energie spotřebovávané při běžném provozu, obdobně jako energetický štítek třeba na ledničce, a řadí budovy do třídy energetické náročnosti: od A (nejúspornější) do G (energeticky nejnáročnější, tudíž na provoz nejdražší).
Od ledna 2016 bude třeba energetický průkaz i při pronájmu bytu nebo kanceláře.
Pro koho je průkaz povinný?
Povinně si ho musí obstarat stavitelé a vlastníci všech novostaveb. A také každý, kdo stávající nemovitost jako celek pronajímá, prodává nebo ji výrazněji renovuje. Podpis smlouvy o pronájmu či prodeji nemovitosti je podle zákona možný jen v případě, že si předem obstaráte průkaz energetické náročnosti. Jinak hrozí prodejci či pronajímateli až stotisícová pokuta, právnickým osobám dokonce až dvousettisícová.
Pokud se chystáte stavět či přestavovat, musíte si štítek zajistit dřív, než zažádáte o stavební povolení – průkaz se přikládá k žádosti nebo k ohlášení stavby.
Když jde jen o ucelenou část nemovitosti, typicky byt v bytovém domě, je průkaz potřebný jen při jeho prodeji. Posuzuje se ale celková energetická náročnost budovy, nikoli pouze bytové jednotky – podrobněji k tomu níž.
K pronájmu bytu budete průkaz energetické náročnosti potřebovat od ledna 2016. Opět se bude posuzovat energetická náročnost celé budovy, nikoli jen spotřeba bytu.
Kdy průkaz nepotřebujete?
Průkaz energetické náročnosti nepotřebujete, když jde o:
- budovu s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m²,
- budovu určenou pro bohoslužby a náboženské účely,
- památkovou budovu,
- průmyslovou nebo zemědělskou budovu s roční spotřebou do 700 GJ,
- stavbu pro rodinnou rekreaci.
Novoty a upřesnění
Od července 2015 platí ještě několik novinek a upřesnění dřívějších pravidel:
Staré domy bez průkazu
Domy postavené před rokem 1947, které od té doby neprošly zásadní rekonstrukcí, při prodeji (ani pronájmu) energetický průkaz mít nemusí v případě, že se tak kupující a prodávající písemně dohodnou. Stavba automaticky spadne do nejhorší energetické třídy (G).
Bytové domy
Majitelé a správci bytových domů a administrativních budov si průkaz energetické náročnosti plošně a povinně opatřovat nemusí. Nepotřebují ho do chvíle, než se bude některá z jednotek domu (typicky byt) prodávat. Pak už průkaz nezbytný je.
(Výjimkou jsou družstevní byty, na které se povinnost nevztahuje – nejde totiž o prodej, ale převod práva k užívání. Při pronájmu jde z hlediska zákona o podnájem. Průkaz tudíž není nutný.)
Jaký je postup?
Vlastník bytu musí písemně vyzvat společenství vlastníků jednotek o vystavění ověřené kopie průkazu na dům. Když ho ani po písemné žádosti neobdrží, může průkaz energetické náročnosti nahradit vyúčtováním dodávek energií za poslední tři roky, ale než majitel bytu průkaz dostane, musí v případných inzerátech, kde byt nabízí k prodeji, uvádět nejhorší energetickou třídu G.
Státní energetická inspekce bude PENB a dodržování pravidel aktivně kontrolovat – ať už jde o zveřejňování energetické třídy v inzerátech nebo předání průkazu kupujícímu či novému nájemci. Kontrola by měla proběhnout zhruba u každého dvacátého průkazu – a to i zpětně, u dříve vydaných. Aby mělo Ministerstvo obchodu a průmyslu a Státní energetická inspekce dohled nad kvalitou vydávaných energetických průkazů, bude nově každý průkaz opatřován identifikátorem, podle kterého půjde jednoduše vysledovat energetického specialistu, který průkaz zpracovával, a unikátnost průkazu.
V případě dalších informací o PENB nás kontaktujte, rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného zhotovitele.
Autor: Pro náš dům, z.s.