Obsah

Odběr zpravodaje

Při rekonstrukci myslete na budoucnost

Rekonstrukci domovních páteřních rozvodů je dobré předem důkladně promyslet tak, aby ta jednorázová, zdánlivě vyšší investice v případě komplexní sanace zajistila spokojený život obyvatelům domů a ušetřila finanční prostředky při běžné údržbě i provozu. Zajistíme to použitím moderních materiálů od společnosti REHAU.


Tento stav zažilo jistě nemálo domácností v českých bytových domech, ať už těch panelových, nebo klasických činžovních. Po vcelku nedávné rekonstrukci rozvodů vody přijde havárie kanalizace a následuje rozhodnutí o rekonstrukci jejích rozvodů. V bytech, kudy před sotva pár lety prošli dělníci, je opět nepořádek, nové obložení koupelny či jiné místnosti, které si majitelé instalovali po předchozí rekonstrukci, je poničeno a společenství vlastníků či družstvo opět řeší náklady na rekonstrukci.

Těmto nepříjemným stavům se ovšem dá poměrně snadno předcházet, rekonstrukci páteřních domovních rozvodů stačí důkladně promyslet. A také je dobré zvolit moderní materiály, které zajistí nejen dlouhodobou trvanlivost zvoleného řešení. Každé družstvo nebo společenství vlastníků, které zvažuje větší zásahy do kteréhokoli z páteřních rozvodů nebo samotných bytových jader, by tak mělo důkladně zvážit, zda nebude kompletní rekonstrukce nakonec tím nejlepším a nejhospodárnějším řešením.

Cesta k nižším nákladům

Pokud totiž práce probíhají postupně třeba v průběhu několika let, výrazně se zvýší celkové náklady na rekonstrukci. Práce na demontáži jednoho bytového jádra totiž často tvoří i 30 % dané zakázky a těmto opakovaným nákladům se lze snadno vyhnout právě kompletní rekonstrukcí. Při té by tedy měly být zrekonstruovány jak kompletní stoupací rozvody kanalizace, studené i teplé vody, plynu, tak například vzduchotechniky, ale i samotné bytové jádro.

Rekonstrukce bytového jádra totiž elegantně uzavře obnovu bytového domu a promění zastaralá umakartová jádra v moderní koupelny. Aby ovšem nebylo potřeba z důvodů poruch do nově zrekonstruovaných rozvodů zasahovat, je třeba myslet na životnost materiálů i trvanlivost použitých technologických postupů. Správně zvolené řešení totiž znamená, že nebude nutné přistupovat k opravám třeba i po desítky let.

Právě takovou trvanlivost zaručují materiály RAUPIANO a RAUTITAN od firmy REHAU. V jejich případě totiž výrobce poskytuje desetiletou záruku na stálost kvalitativních parametrů instalovaného potrubí. Většina používaných materiálů je náchylná na zanášení vodním kamenem, který snižuje tlak a průtok vody. Materiály REHAU ale tímto neduhem netrpí a jsou tak vhodné i pro použití v místech s vysokou tvrdostí vody.     

RAUTITAN na vodu

Systém RAUTITAN je určený pro rozvody pitné vody a vyznačuje se snadnou montáží, dlouhodobou trvanlivosti a špičkovou hygienou. Vhodný je i pro rozvody teplé vody. Velká část kladů řešení RAUTITAN je přitom založena na jeho systému montáže. Ta totiž probíhá bez tepelného namáhání materiálu a díky speciální konstrukci spojů s násuvnými objímkami také bez výraznějšího snížení průřezu

Při montáži nejsou využívána žádná lepidla, spoj s násuvnou objímkou není třeba jakkoli svařovat, pevnost spoje je zaručena právě tímto mechanickým spojením. Rovněž nejsou potřeba další těsnění nebo O-kroužky. Tyto vlastnosti zaručují stabilní kvalitu všech spojů, což je při rekonstrukci stoupacích rozvod nesmírně důležité. V bytovém domě je potřeba učinit stovky a někdy i tisíce spojů, jejichž kvalita může u běžných materiálů kolísat a vyústit tak v budoucí netěsnosti, které se přitom bezprostředně po montáži těžko odhalují.

Spoje u materiálu RAUTITAN se vyznačují vysokou pevností a snadnou optickou kontrolou kvality. Materiál sám o sobě se díky nadstandardní tloušťce stěn chlubí nejvyšší mírou bezpečnosti, odolností vůči nízkým teplotám a skvělou životností.

RAUPIANO na kanalizaci

Podobně je pro rozvody kanalizace určený systém RAUPIANO. Ten se pro změnu vyznačuje špičkovou úrovní zvukové izolace a spolehlivě minimalizuje šíření hluku vytvářeného průtokem odpadní vody v potrubí. Je to moderní alternativa za původní silnostěnné a hluk pohlcující materiály jakou jsou litina a osinkocement (azbest). I v tomto případě je předností snadná montáž, stabilní kvalita všech spojů a výsledná vysoká životnost celé instalace.

S materiály REHAU v tomto případě s trochou nadsázky nelze udělat chybu. Ke svým řešením navíc firma dodává i schválené protipožární řešení, které bývá jednou z problematických částí rekonstrukce stoupacích rozvodů.

Řešení od REHAU samozřejmě nemusí být využito jen v rámci domovních rozvodů, vybudovat z nich lze i veškeré rozvody v samotném bytovém jádře, krom rozvodů studené i teplé vody se materiál RAUTITAN výtečně hodí i k napojování otopných těles.

 

Kontakt:

Rehau, s.r.o.

Obchodní 117

251 70 Čestlice

e-mail: gt.cz@rehau.com

www.rehau.cz